Mira

Mira

Bebek Sadedil’in cinsiyetini öğrendiğimizden beri isim arayışındaydık. Kızımız için önerilen isimleri not ettiğimiz bir doküman hazırladık.  Dün Mustafa,   listeye biri Mira olmak üzere iki isim daha eklediğini söyledi. Mira’yı beğenince anlamını araştırdım.  Birçok dilde karşılığı olan evrensel bir isim.  Mira’nın anlamı farklı dillerde ve mitolojide şöyle;

Türkçe;  geceleri yunuslara rehberlik eden yıldız.

Sanskritçe; şanslı, talihli, yetenekli ve tanrı’nın dansı.

Arnavutça ve Hırvatça; iyi, barış, bulunduğu yere barış getiren.

Romence; sürpriz.

Latince; harika.

Kırgız Türkçesi; dünya

Karaçay Türkçesi; prenses

Rusça; barış

Arapça; itiraz edip mücadele eden

Mitolojik; yeşil gözlü kahkahalar atarak yaramazlık yapan tapılası varlık

 

Ayrıca Kuzey İspanya’da keşfedilen ilk mağara.

 

Bebeğimizin ismine karar verirken, ismin anlamını fazla önemsememin nedeni kızım için bir kimlik inşa etme girişimi değil. Bu yüzden marka yaratma kuralına uygun isim verme planımı uygulamaktan vazgeçmiştim.  Giyim zevkine, konuşma tarzına, ilgi alanlarına, ne olduğuna, ne olacağına kendi karar verecek birine isim üzerinden anlam yüklemek anlamsız. İsmine anlam katacak olan kendisi olacak. Bu yüzden “adı gibi büyüsün” demeyi değil adı onunla büyüsün demeyi tercih ediyorum.

 

Farklı kültürlerden ve hayat tarzlarından oluşan arkadaş çevremizin, çocuğumuzun yaşam tarzını ve olaylara yaklaşımını olumlu olarak etkileyeceğini tahmin ediyorum.  Farklılığa olan korku ve güvensizliği yaşamayacak olması umarım onu, kendi yaşam tarzını mutlak doğru kabul eden, başka kültürlere, dillere, inançlara, tercihlere saygı göstermeyen biri olmaktan uzaklaştırır.  Vicdan gelişiminin problemsiz tamamlanması ve duyarlı bir çocuk olması benim için önemli.  Benim gibi “ethnic” olarak doğup büyümeyecek ama hepimiz gibi “unique” doğacağı kesin.  “Unique”liğininin devam etmesi için ona düşüncelerimizi empoze etmekten, herkesle aynı olmayı telkin etmekten kaçınmamız gerekecek.  Bunu başarabilecek miyiz bilmiyorum.

 

Mira’nın anlamlarından en çok sevdiğim; “geceleri yunuslara rehberlik eden yıldız” olanı. Kanatlarından tutup okyanusları dolaşmamı sağlayan yunus eşim Mustafa ile birlikte,  gideceğimiz her yolda gözümüzü ayırmayacağımız yıldız kızımız Mira’nın yolunu sabırsızlıkla gözlüyoruz.  4 ay sonra bizimle olacak. Yani 4 ay sonra Mustafa, hayatına yavaş yavaş giren, görünmezlik iksiri yutarak görünür olmayı bekleyen, kendisini oldukça geç keşfedilmiş Lechuguilla Mağarası metoforu ile anlatan karısı ve keşfedilmek için sabırsızlanan, dünyaya gelmekte fazla aceleci, ismini ilk keşfedilen mağaradan alan kızı ile baş etmek zorunda kalacak.

 

21 Yorum : “Mira”

 1. Emre Foo diyor ki:

  TDK’daki anlamını çok tutmasam da hayırlı olsundur. Mira’yı merakla ve heyecanla bekliyoruz. :F

 2. TDK’daki anlamını hep beraber görmezden gelelim:)

 3. sevnur yağşi pekbay diyor ki:

  canım sevgicim Mira adı gibi büyüsün, bizde senin bir parçan olan Mira’mızı sabırsızlıkla bekliyoruz, annelik duygusu şimdiden sarmış yazdıkarından anladığım kadarıyla,hoş geldin aramıza Canımıniçi…

 4. Mustafa Sadedil diyor ki:

  Bu ismin en çok hoşuma giden taraflarından biri de tanıdığım hiçbir kimsede olmaması. Diğer türlü, verdiğim ismin sürekli tanıdığım kişiyi hatırlatmasından korkuyordum. Bu haliyle Mira, sıfırdan işlenecek zihnimize. Umarım Allah iyi günlerini gösterir.

 5. evet, tanıdık birilerinin ismi olsaydı bu kadar kolay sevmezdik. İnşallah güzel işlenir zihinlere :)

 6. Sevnurum, annelik duygusu bebeğin hareketini hissetmemle başlamıştı. Giderek artıyor. Ayrıca çok teşekkür ederiz.

 7. Musa diyor ki:

  Başlangıçta bu ne len, “Mira” da ne olaki dediğim ismi yazıyı okuduktan sonra çok sevdim…

  Karar değiştirirseniz sıkıntı yapmayın ben kendi çocuğuma verebilirim o geometrik biçimli tahta lata ismini :)

  Gelsin bakalım Mira Hanım, geleceği varsa sevileceğide var… Bekliyoruz…

 8. Çiğdem Darendeli diyor ki:

  İlk duyduğum anda kulağıma çok güzel geldi.İşte bu dedim.Anlamlarını öğrendikçe sebebini anladım.Miracım Seni sabırsızlıkla kucaklıyacağım anı bekliyorum.Anneannen:)

 9. mira diyor ki:

  benim adım da mira ben 2000 liyim o zamanlar yabancı isim koymak yasaktı kimlik çıkarmaya gittiğimizde mira yabancı bir isim miray koyalım siz ona mira diyin demişler ama ailem hayır demiş dava açmışlar ve babam miranın tam 10 sayfa anlamını getirmiş ve davayı kazanmışız :)

 10. Mira diyor ki:

  1 Subat 2010 dogumlu (tam 3 yasinda) bir kızım var ve adı Mira.. :) bahsettiginiz tum guzel anlamlardan esinlenilerek kondu adı. O ve adasi kucuk Mira (ve artmakta olan yeni Miralar) adlari gibi geldikleri dunyaya baris getirsinler .. kendileri de hep mutlu olsunlar dilerim….

 11. Ne güzel dilekler bunlar :) anlamlarını öğrenip de ismi ve isim sahiplerini sevmemek mümkün değil.

 12. nil mira cilesiz diyor ki:

  12/02/2013 dogumlu kizim hosgeldin dunyamiza :)

 13. Mustafa diyor ki:

  Mira – is a feminine given name with varying meanings. It is related to the Latin words for “wonder” and “wonderful.” In the various Slavic languages, it means “peace” and is often used as part of a longer name, such as Miroslava (masculine form: Miroslav) or Sławomira (masculine form: Slawomir). In Sanskrit, it means “ocean.” In Hebrew, it is a derivative of Miriam or the female equivalent of Meir, meaning light.

  Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Mira_(name)

 14. sündüs diyor ki:

  biz 9 sene sonra kavuştuk miramıza. Eşim denizci ve evlendikten hemen sonra birlikte seferler yaptık senelerce, birçok ülke gezdik İspanyada “Denizcilere yol gösteren yıldızın adı” demişlerdi sene 2004 ve 2012 de okyanusları geçerken bizlere yol gösteren yıldızımız hayatımıza çok şükür dahil oldu Mira YILDIZ. Yıldızımız hep parlasın herkesin evladınında.

 15. Ne güzel bir hikayesi varmış böyle.

 16. Bahar diyor ki:

  Mira ismi benimde cok hosuma gidiyor ama türkce olmaması biraz düsündürüyor.aceba dinimizce uygunmu latince kökenli isimler koymak.bildigime göre mira latince bi isim

 17. Burcu diyor ki:

  Koyduğumuz ismin çocuğumuzun kişiliğini ve dolayısıyla geleceğini etkileyeceğine inanıyorum. Ve Mira isminin Türkiye’de ki anlamına bakarak ben de daha cinsiyeti belli olmamış cocuğuma bu ismi koymayı düşünüyorum:) Doğmamış çocuğuma itinayla don biçtim:D

 18. gülce diyor ki:

  07.02.2013 doğumlu kızımızın adı Mira Beliz. İçimize sinen bir ismi olsun istedik. Biraz yadırgıyor insanlar fakat biz memnunuz.

 19. Sevgi CEYHAN diyor ki:

  Hoşgelmiş Mira bebek,sağlıkla ve mutlulukla büyüsün:) Bizim de kızımızın adı Mira Melek Su:)Ben daha önce hiç duymamıştım,Mina ismini duymuştum. Bebeğimiz 05.01.2012 tarihinde dünyaya geldi,babası isim koyma tecihini bana bırakmıştı,ben Melek Su ismini verdim.1 hafta sonra kimliğini çıkartma aşamasında duyduk,çok sevdik ve isminin başına,hep olumlu ve güzel anlamları olan Mira ismini ekledik:) Biraz uzun oldu ama çok seviyoruz.Çocuklarımız da sevgi dolu,mutlu,barış içinde ve sağlıkla yaşasınlar,güzellikleri dünyamıza yansısın umarım:))

 20. dilara diyor ki:

  benime bir kızım olacak ve adını mira koymak istiyorum ama dinen sakıncalı olduğunu duydum. bu konu hakkında bilgisi olan var mı acaba?

Bir yorum yazın